Kőrösi Csoma Sándor Emlékház

Tájházkereső

tájházak a Magyar Világörökségi Várományos Helyszínek Jegyzékén tájházak a Magyar Világörökségi Várományos Helyszínek Jegyzékén
közérdekű muzeális kiállítóhely közérdekű muzeális kiállítóhely
közérdekű muzeális gyűjtemény közérdekű muzeális gyűjtemény
működési engedéllyel nem rendelkező tájházak működési engedéllyel nem rendelkező tájházak
műemléki védettségű épületben működő tájház műemléki védettségű épületben működő tájház
tájházak helyi védelem alatt tájházak helyi védelem alatt
egyéb muzeális gyűjtemény egyéb muzeális gyűjtemény
Betűméret:

Kőrösi Csoma Sándor Emlékház

Cím:
Románia
525201 Csomakőrös (Chiuruș)
Kőrösi Csoma Sándor utca 15.
Kovászna megye

Kapcsolattartó neve: Barticel-Kiss Eszter Orsolya ; Jeszenovics Albert

Telefon: 0040766369158 ; 0040725910154

E-mail: csomakoros.parokia@gmail.com, info@csomaegyesulet.hu

Web:
https://www.virtualisszekelyfold.ro/hu/pano/106 ; https://csomaegyesulet.hu/csomakoros/emlekhaz/

egyéb muzeális gyűjteményegyéb muzeális gyűjtemény
A Kőrösi Csoma Sándor emlékház 1999-ben történt ünnepélyes felavatása óta azt a hiányérzetet hivatott kitölteni, amit a Csomakőrösre látogatók Kőrösi Csoma Sándor szülőházának megkeresésekor tapasztalnak. Bár az eredeti szülőház nem maradt fenn, az Emlékházba látogatók egészen közel kerülhetnek az ő életkörülményeinek megismeréséhez, hiszen hiteles mását tekinthetik meg egy korabeli határőr katona család otthonának. Az udvaron elhelyezett kopjafák a kiemelkedő Csoma kutatók emlékét őrzik, az emlékháztól rövid sétára található emlékszobában további kiállítás, ismeretterjesztő videófelvétel tekinthető meg. 
 

A csomakőrösi Kőrösi Csoma Sándor Emlékház felépítésének előzménye, hogy a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület emlékmúzeum építését tervezte Kovásznára. Ennek felépítése anyagi okok miatt meghiúsult. Ezt követően határozta el az egyesület 1998-ban a csomakőrösi emlékház felépítését. A telket – az ottani iskolával szemben – az egyháznak azzal a céllal ajándékozták, hogy azon Kőrösi Csoma Sándor emlékét örökítsék meg valamilyen módon. Valószínűnek látszik, hogy azon a helyen állt a valamikori szülőház, amely még Csoma gyermekkorában égett le, s azt követően költözött fel a család a híres diófákhoz.

Az egyesület az épület létrehozásában hathatós segítséget kapott kovásznai és sepsiszentgyörgyi cégektől, valamint Lőrincz Zsigmond vállalkozótól, későbbi polgármestertől.

Külön munkálatnak számított az impozáns  székely kapu elkészítése, amelyet teljes egészében – megtervezés, ácsmunka, motívumok megtervezése és kifaragása – kovásznai székelykapukat készítő faragók vállaltak fel.

Az épület fölötti tulajdonjogra az egyesület nem tartott igényt, így azt és annak gondozását a helyi református egyház vállalta át.

Az emlékházat, mint Csoma  Sándor gyermek- és ifjúsági kora megelevenítőjét képzelték el. Ehhez igazodik a berendezés és a falakra kifüggesztett anyag, melyet Kónya Ádám, a Székely Nemzeti Múzeum egykori igazgatója válogatott össze.

Nyitvatartási idő: Kedd-szombat 10-15 óra között nyitva, vasárnap és hétfőn zárva. Más időpontban előzetes egyeztetés nyomán látogatható.