Bátai Tájház

Tájházkereső

tájházak a Magyar Világörökségi Várományos Helyszínek Jegyzékén tájházak a Magyar Világörökségi Várományos Helyszínek Jegyzékén
közérdekű muzeális kiállítóhely közérdekű muzeális kiállítóhely
közérdekű muzeális gyűjtemény közérdekű muzeális gyűjtemény
működési engedéllyel nem rendelkező tájházak működési engedéllyel nem rendelkező tájházak
műemléki védettségű épületben működő tájház műemléki védettségű épületben működő tájház
tájházak helyi védelem alatt tájházak helyi védelem alatt
egyéb muzeális gyűjtemény egyéb muzeális gyűjtemény
Betűméret:

Bátai Tájház

Cím:
Magyarország
7149 Báta
Fő utca 86.
Tolna megye

Kapcsolattartó neve: Balogh Imréné Jánosi Erzsébet

Telefon: +36 205764130

E-mail: batai.tajhaz@gmail.com

Web:
https://www.bata.hu/tajhaz-halaszhaz.htm

Facebook:
https://www.facebook.com/people/Bátai-Tájház/100064857091570/

Nemzetiség: magyar

tájházak a Magyar Világörökségi Várományos Helyszínek Jegyzékéntájházak a Magyar Világörökségi Várományos Helyszínek Jegyzékén közérdekű muzeális kiállítóhelyközérdekű muzeális kiállítóhely műemléki védettségű épületben működő tájházműemléki védettségű épületben működő tájház

Báta, Tolna és Baranya megye határán fekvő zsáktelepülés. Keletről a Duna folyam és a Gemenci erdő határolja. A község területén találkozik egymással a Tolnai-sárköz síkja és a Dunántúli-dombsághoz csatlakozó Dél-Baranyai dombság. A falu református lakosságát a sárközi néprajzi csoporthoz, míg a katolikus lakosságát a geresdháti néprajzi csoporthoz sorolja a szakirodalom.

A vizek szabályozások előtt az életmódot a Duna, a Sárvíz és a Báta folyó valamint a dombvidékről eredő patakok határozták meg. A vadvizekben gazdag vidék eszményien alkalmas volt a halászat minden válfajának űzésére.  Az itt élők kisszerszámos halászok voltak. A szerszámok egy-két ember teherbírására voltak méretezve.  Az egyszerű, hármas beosztású, döngölt föld falú lakóházban berendezett Ősi mesterség a halászat Bátán állandó kiállítás a halászatból, napszámos munkából élő emberek életmódját és az egykor használatban volt halász szerszámokat mutatja be.

Bátai Tájház A táj átalakulása és a gazdálkodás változásai a 19. században Bátán állandó kiállítása a megváltozott gazdálkodás és az ennek következményeként átalakuló paraszti életmód tárgyi emlékeit őrzi. A tájház épületegyüttese a Duna szabályozása után meggazdagodott lakosság jellegzetes paraszti portáját: lakóházát teljes berendezésével, gazdasági épületeit valamint az állattartáshoz, földműveléshez, szőlőműveléshez használt munkaeszközöket mutatja be eredeti helyükön. A tájház leggazdagabb anyaga a textilgyűjtemény: a bátai katolikus és református lakosság viseletének szinte teljes skálája látható itt. Igen értékesek a lakástextíliák: a szőttesek, a hímzések, a csipkék. Gazdag az egyházi élettel, népi vallásos gyakorlattal kapcsolatos emlékanyag is.

Sárközi hímes tojás bölcsője Báta kiállítás látható a kézműves műhelyében, valamint ez a helyiség biztosít teret a mai hagyományőrzésnek. A foglalkozásokon a látogató megismerkedhet a viaszos tojásírással, a szövéssel, vászonhímzéssel, csipke-varrással.