Beszámoló a 2024-es Népi Építészeti Nyári Táborról
A szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban működő Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága immár ötödik alkalommal szervezte meg a Népi Építészeti Nyári Tábort (korábban Népi Építészeti Nyári Egyetem), 2024. július 29. és augusztus 2. között. A program során a népi építészet több eleme is központba került, mint a tapasztás, a kerítés fonása illetve a paticsfal tapasztása. A táborban 11 fő, valamint az MTKI munkatársai vettek részt. Ezen kívül a munkálatokat és a program lebonyolítását segítették a Szennai Skanzen munkatársai, Farkas Gergely múzeumpedagógus és Tóth István karbantartó.
A nyári tábor szakmai vezetője Prikler Szilvia Beatrix, a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatóságának megbízott igazgatója volt, a szervezési, koordinálási feladatokat Dombovári Márton végezte, a gyakorlati munkák irányítását és a szakmai felügyeletet Lénárt István látta el.
Az öt nap alatt a Szennai Skanzen területén található kisbajomi portán végeztük a következő munkákat: falazat építése csömpölyegezéssel, a romos veremtyúkól bontása, a korábbi vesszőkerítés bontása, majd új drót- és vesszőkerítés építése.
A Népi Építészeti Nyári Tábor 2024. július 29-én vette kezdetét. A résztvevők hétfőn érkeztek a helyszínre, ahol kezdésként– Lénárt István munkavédelmi oktatást és szakmai bemutatót tartott. A terület feltérképezése után a résztvevők egymással és a Szennai Skanzennel is megismerkedhettek. Ezután megkezdődött a munkaterület kialakítása, a szerszámok és az építési anyagok előkészítése. A napot Balogh Enikő előadása zárta, aki Knézy Judit és a Szennai Skanzen kapcsolatáról tartott a résztvevőknek előadást.
A keddi napon megtörtént a kemence korábbi sárrétegének leverése, a falfelületek megtisztítása. Ezen kívül Lénárt István vezetésével a csapat egyik fele nekiállt a csömpölyeghez szükséges sár elkészítésének, míg a résztvevők másik fele megkezdte a kemence tapasztását. Ezzel egy időben tereprendezési feladatokat is végeztek: az istálló egykori falazatából álló törmelékhalmot szállították el Tóth István segítségével, illetve nekiálltak a portát keresztirányban harmadoló régi vesszőkerítés bontásának is. Este, a munkák befejeztével Bihari Ádám, a NaturARCH építészstúdió vezetője tartott előadást a Népi Építészeti Programról.
Szerdán folytatódott a kemence tapasztása, a résztvevők közül hárman a már előkészített kerítésoszlopok kezelésével és előkészítésével foglalkoztak. Farkas Gergely vezetésével egy másik csapat kijelölte a leendő kerítés nyomvonalát a porta hosszában, majd az elkészült kerítésoszlopokat a helyükre állították. Napközben megkezdődött az istálló falazatának építése, és a rossz állapotban levő veremtyúkól is elbontásra került. Az esti előadást – melynek címe Konyhák és ételek, Knézy Judit munkássága nyomán – dr. Bereczki Ibolya néprajzkutató tartotta meg.
A csütörtöki napon folytatódott az istálló csömpölyegezése és a kemence tapasztása (utóbbi a nap végére végleges formát öltött). Tóth István és Farkas Gergely segítségével a csapat egyik fele rögzítette a kerítésoszlopokra a dróthálót, valamint kijelölték a kapu helyét. Ezzel egy időben elkészült a kapu két szárnya is – ezek felszerelése a tábor után történt meg. Az istálló belső falán – későbbi munkát előkészítendő – leverték a rossz állapotban lévő meszelést. Lénárt István iránymutatásával a résztvevők egy vesszőkerítésszakaszt is megépítették a portán, bemutató jelleggel. Esti meghívott előadónk Kapitány Orsolya néprajzkutató volt, aki Knézy Judit helye és szerepe Somogy megye népművészeti kutatásában címmel tartott előadást.
A tábor utolsó napján az istálló falazata elkészült, miután simítóréteget kapott. Ezt követően a tábor során felhasznált eszközök elpakolása, illetve a rendrakás maradt hátra. A kemence az előző nap befejezett munkafolyamatnak köszönhetően péntekre kiszáradt, így a Szennai Skanzen munkatársai segítségével ki is próbáltuk. Befűtés után ebédre kenyérlángos készült benne.
A Népi Építészeti Nyári Tábor résztvevői: Orbán Veronika, Kövér Bence, Döbör-Hodászi Gréta, Lendvai Judit, Varga Ákos, Pamuk Lili, Silling Léda, Ludasi Adél, Rinczki Krisztián, Józsa Márton, Viandt Léna; Lénárt István szakmai felügyelő, munkavezető; a Szennai Skanzen képviseletében Balogh Enikő, Farkas Gergely, Tóth István, valamint az MTKI részéről Prikler Szilvia Beatrix és Dombovári Márton voltak.
A Tájházigazgatóság munkatársai a hét során folyamatosan dokumentáltak. Az így készült fényképek és videófelvételek a Facebook-oldalon naponta közzétett posztokkal (www.facebook.com/MTKI.Skanzen), illetve a honlapon (www.tajhazigazgatosag.skanzen.hu) is elérhetőek az érdeklődök számára.
Dombovári Márton
|