Farkaslakán valósult meg a Hargita megyei tájházvezetők képzésének második alkalma

Fancsalszki Noémi

 

A Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközponttal közösen szervezett képzésünk második alkalmára került sor a farkaslakai Kultúrcsűrben 2024. 07. 17-18-án, 20 fő részvételével. A tematika a tájházi kiállítások és a programszervezés köré épült. A képzési alkalmat Bartalis Izabella, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont vezetője és Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, valamint dr. Bereczki Ibolya, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum címzetes főigazgató-helyettese nyitotta meg.

A képzés egyik témája a tájházi kiállítások létrehozása és megújítása volt. Ehhez kapcsolódóan dr. Bereczki Ibolya Kiállítástípusok a tájházakban és A kiállítások funkciói és hasznosítása címmel tartott előadást. Ezeken keresztül a képzés résztvevői képet kaphattak arról, hogy a tájházi környezet milyen típusú kiállítások létrehozására ad lehetőséget, illetve ezeknek milyen funkciói lehetnek. Több jó példa, gyakorlat is elhangzott, melyek inspirációként szolgálhatnak.

Nagyné dr. Batári Zsuzsanna, a Skanzen ágazati feladatokért felelős főigazgató-helyettese Források használata a kiállításrendezésben, valamint Interpretációs lehetőségek tájházi környezetben címmel tartott előadásokat, amelyek gyakorlati oldalról közelítették meg a témákat. Számos olyan, bárki számára elérhető lehetőség hangzott el mely a források kutatásában nyújt segítséget, illetve olyan interpretációs lehetőségeket ismerhettek meg, amelyek a tájházi kiállításokban is jól alkalmazhatóak.

Prikler Szilvia Beatrix, a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatóságának megbízott igazgatója a Kiállítási forgatókönyvek és szövegek című előadásában a forgatókönyv megírásának fontosságára, illetve annak tartalmi elemeire tért ki.

A képzés egyik fontos célja, hogy helyi szakembereket is megszólítsunk, akik a saját, helyben szerzett tapasztalataikat is megosszák, így dr. Kinda István, a Székely Nemzeti Múzeum néprajzos muzeológusa csomakőrösi példáján keresztül a kiállítások létrehozásáról beszélt. Dr. Dimény-Haszmann Orsolya, a csernátoni Haszmann Pál Múzeum vezetője a szabadtéri környezetben létrehozott kiállításokról, azok működéséről tartott előadást.  

A programszervezés jelentette képzésünk másik tematikai egységét, amihez kapcsolódóan Fancsalszki Noémi, a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatóságának muzeológusa Programszervezés a gyakorlatban címmel tartott előadást, aminek keretében egy konkrét rendezvény, a Skanzenben minden évben megrendezett Hagyományaink vendégségben című programján keresztül mutatta be a programszervezés lépéseit. Dr. Salló Szilárd, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont munkatársa pedig a Hargita megyei Tájházak heti rendezvénysorozat múltjáról, lebonyolításáról, programjairól számolt be részletesen.

További célja a képzésnek, hogy a résztvevők egymástól is tanuljanak, ezért három Hargita megyei tájház képviselőjét arra kértük, hogy számoljanak be saját programszervezési gyakorlatukról a többi résztvevőnek. Szallós Kis Judit a Máréfalvi Tájház; Pop Anna a Tordátfalvi Tájház és Ilyés Emőke a bögözi Kincses Porta egy-egy általuk szervezett programjáról tartott beszámolót.

A képzés helyszínén Hadnagy Jolán, a Tamási Áron Művelődési Egyesület vezetője a képzés helyszínét, a farkaslakai Kultúrcsűrt mutatta be a résztvevőknek.

A következő képzési alkalomra 2024. október 11-12-én kerül sor, témája pedig az ismeretátadási és kommunikációs lehetőségek lesznek.