A Pankaszi Helytörténeti Gyűjteményt Kováts Béla (1922-1994) címzetes iskolaigazgató gyűjtötte össze az őrségi falvakban.
Az értékes néprajzi gyűjtemény 1984-ben került jelenlegi helyére. Ez az Őrség leggazdagabb helytörténeti gyűjteménye. Az egyik ácsolt láda 1780-ban készült, de van itt egy 1838-as öreg szövőszék is. A legtöbb kiállítási tárgyat Pankasz, Kisrákos, Viszák, Nagyrákos, Szatta, Szaknyér községekben gyűjtötték. A kiállítási tárgyakat Béla bácsi rendezte el, halála után sem változtattunk azon.
I. szoba:
Ebben a szobában bal oldalon a szövés, fonás használati tárgyai láthatók. Jobb oldalt az ablak mellett kópicok láthatók. A kópicok előtt nyárfából készített teknők (tekenyűk) láthatók. A falon mogyoróvesszőből készült diótartó kapott helyet. Mellette a „szivaszárogató” a kópichoz hasonló módon készült. Az egyszerű láncöltéssel díszített lányka ruha is arról tanúskodik, hogy az Őrségben díszítésre csak nagyon egyszerű motívumokat használtak. A nagy mosóteknő végében egyszerű csizmalehúzók láthatók.
II.szoba
A szobába belépve jobb oldalt fűzfavesszőből készült babakocsik vannak. Mellette egyszerű gyermek bölcsők. A sütőlapát és kurugla (szamalu) a kenyérsütésnél használatos tárgyak. Bal oldalt a kásacsináló. A kölestörő mozsarak jól mutatják, hogy az őrségi ember számára a célszerűség volt az elsődleges, a szépség és díszítettség teljesen másodlagos dolog volt. További érdekessége még ennek a szobának a fából készült madárijesztő és a szőlőmorzsoló, amelynek hengere szintén fából készült. Ha beljebb lépünk a szobába bal oldalt világítóeszközöket láthatunk. Legérdekesebb közülük a fokla. A foklatartóba kb. 80 cm hosszúságú fenyőszálkát vágtak és az egyik végét meggyújtották. Így mintegy 20 – 25 percig is elégett, este ezzel világítottak. A falra akasztva különböző mezőgazdasági eszközöket láthatunk. Az ablak előtti szekrényben a konyhában használatos edények vannak. A vele szemben levő szekrényben pedig különböző famegmunkáló eszközök láthatók.
III. szoba:
Ebben a szobában van a gyűjtemény legértékesebb része. Egyedülálló a gazdag fazekas edény gyűjteménye. Itt megtalálható a „csöcsös bugyiga” a lakodalmas edények, a tejesedények, a boroskancsók. Érdekesek az agyagból készült köpülőedények és a fából készült kis fahordók.
Összesen mintegy 500 db kiállítási tárgy található a gyűjteményben.