Cím:
Magyarország
3950 Sárospatak
Gárdonyi út 11.
Borsod–Abaúj–Zemplén megye
Kapcsolattartó neve: Csatlósné Komáromi Katalin
Telefon: +36 47311811
E-mail: amuvelodeshaza@gmail.com
A Sárospatak Város Önkormányzata tulajdonát képező Sárospatak, Gárdonyi út 11. szám alatt álló épületegyüttes és telek védettségi besorolása jelenleg műemlék – népi lakóház –, melynek üzembentartója a sárospataki A Művelődés Háza és Könyvtára. Az épület számos alkalommal volt helyszíne a különböző közösségi és közművelődési eseményeknek.
Leggyakrabban napközis jellegű kézműves (például gyöngyfűzés, bőrművesség, korongozás) táborok kerültek megrendezésre, azonban ezen programokon túl több, egynapos rendezvény megszervezése egyaránt itt történt: Csűrfesztivál, városban és város környékén működő nemzetiségi művészeti csoportok bemutatkozása, mezőgazdasági évhez kötődő programok (szüret, Dömötör nap). Különböző közösségépítő célzatú rendezvények valósultak meg a város civil szervezetei közül, például nyugdíjas klub, Baba-mama klub, Bodrog Néptáncegyüttes és utánpótlás csoportjai számára egyaránt.
A felnőttek mellett a ház udvarán rendezett események a gyermekek számára is szórakozást jelentettek, lehetőséget adva ezzel a generációk közötti hagyományos kézműves technikák átörökítésére. Emellett az egykori kispataki porta szerkezeti felépítésével és a paraszti élet sárospataki elemeivel ismerkedhettek meg az érdeklődők (például halászat és eszközeinek megismerése), illetve a telken található csűr különböző gasztronómiai programok megrendezésére adott lehetőséget, melyen jelen volt a környéken híres sváb szalonna is.
A kézművesség mellett szervezett különböző tematikájú alkotótáborok (például fafaragó, fazekas – festett kerámiával kapcsolatosan Szkircsák Ilona, vagy nemezelés Vertó Mihály közreműködésével), valamint a város közösségének összetartó ereje nagy segítséget jelentett az épület állagmegóvásában, illetve a porta rendben tartásában az Önkormányzat és A Művelődés Háza és Könyvtára munkájának során.
A továbbiakban célunk, hogy az épület teljes körű rekonstruálását követően a település paraszti életének képviseletében és bemutatására törekedve biztosítsunk egy korhűen berendezett portát, lakóházat és gazdasági épületet, ahol terveink szerint további, az eddigiek mellett akár újszerű programokat népszerűsítünk a lakosság körében a tájház jelleget biztosító szobaenteriőrök mellett.
Ez a város és a kispataki porta a környező települések társadalmi, kulturális és közművelődési tevékenységének során összekötő kapocs Hegyalja és Bodrogköz hagyományai és szokásai átadásának és őrzésének szempontjából egyaránt, amely biztosítja a lokális, lakossági és kulturális kapcsolatok építését és megfelelő ápolását, továbbvitelét.