Cím:
Magyarország
3950 Sárospatak
Szent József utca 58.
Borsod–Abaúj–Zemplén megye
Kapcsolattartó neve: Stumpfné Gyöngyösi Etelka
Telefon: +36 204035249
Nemzetiség: német
A sárospataki uradalom területére az akkori tulajdonos, Trautson herceg 1750 körül két újonnan létrehozott településre sváb lakosokat telepített (Trautsonfalva, Károlyfalva). II. József uralkodása idején az újabb nagy telepítések révén 1785-ben jött létre Sárospatak határában a harmadik sváb település, Józseffalva.
A város déli részébe, a Hustác és a szomszédos falu, Petrahó/Bodroghalász közé, valójában egy új városrészt alkotva települtek le az újonnan érkezettek 1785 június 16-án. A település az Újpatak nevet fekvése által kapta, hiszen csak egy utca választotta el Sáros-Nagy-Pataktól. A Józseffalva név a sváb lakosság idetelepítőjének, II. József uralkodónak a nevét őrizte meg. A buzgó katolikus sváb lakosság hagyományába azonban Szent József neve került az idők folyamán névadóként. Az eredetüket ma még ismerő és a családban – reméljük – továbbadó idős emberek mesélik, hogy valaha a település főutcáját Szent Józsefnek nevezték, és ő a falu névadója. Ez mutatja, hogy egy katolikus szent tisztelete és a király azonos neve miként mosódott össze az elmúlt 200 év folyamán az itt élők tudatában.
2015-ben átadásra került Sárospatak Szent József út 58. sz. alatt a Sváb Hagyományok Háza. Az épület több célt szolgál: egyrészt szeretnénk bemutatni őseink használati tárgyait, bútorait, másrészről közösségi térként szolgál az egyesület tagjainak.
Állandó kiállítás mutatja be őseink szoba belsőjét bútoraikkal, berendezési tárgyaikkal, textíliáival. Láthatóak a szobában régi fényképek, valamint a falu vallási életének relikviái. Működés közben tekinthető meg egy régi szövőszék.
A konyhában az előző évszázad hangulatába csöppenünk. A szabadkéményes kemence és a különféle konyhai használati eszközök a mai generáció számára nyújt betekintést őseink mindennapjaiba. A szabadtéren került elhelyezésre az egykori gazdálkodás néhány eszköze, mint a gabonaőrlő és a szőlőprés.
Közösségi térként funkcionál egy szoba, a fedett csűr és az udvar, ahol az egyesület tagjai találkozhatnak egy –egy összejövetel alkalmával. Ide várunk minden érdeklődőt tárlatvezetéssel, előzetes bejelentkezés alapján.